29 декабря 2010 г.

Привітання



Щиро вітаємо Вас з Новим роком та Різдвом Христовим !

Нехай Ваші серця будуть зігріті любов’ю і теплом,
домівки повняться добром, радістю та Божим благословінням,
а очі світяться щастям. Нехай з останніми хвилинами
Старого року Вас покинуть турботи та негаразди,
а Новий - 2011 рік буде щедрим на цікаві плани,
нові досягнення та професійні перемоги.
Бажаємо щоб Різдвяна зоря запалила у Ваших серцях
вогонь віри та любові, надії та оптимізму,
наснаги та невичерпної енергії !

ПРОТОКОЛ

ПРОТОКОЛ
домовленостей між Кабінетом Міністрів України та
ЦК Профспілки працівників освіти і науки України

Присутні :
Від Урядової сторони : Клюєв А.П., Табачник Д.В., Куліков П.М., Матвійчик В.М.,
Павленко В.П., Рибак С.О.

Від Секретаріату Кабінету Міністрів України : Дніпров О.С.

Від Профспілки працівників освіти і науки України: Сачков Л.С., Труханов Г.Ф., Волкова К.І., Горшкова A.C., Цикалюк А.Д., Яцейко М.Г.

Сторони відмічають, що вжиті владними структурами заходи поліпшили ситуацію із виплатою заробітної плати працівникам освіти у встановлені законодавством терміни.
Разом з тим, соціально-економічні проблеми працівників освіти не втрачають своєї гостроти у зв'язку із недостатнім рівнем їх матеріального забезпечення. Зазначене зумовлено тим, що середні посадові оклади педагогічних і науково-педагогічних працівників станом на 1 жовтня 2010 року, складаючи відповідно 1154 та 2004 грн. на місяць, становлять менше половини гарантованого статтею 57 Закону України «Про освіту» рівня.
Застосування першого тарифного розряду для визначення розмірів посадових окладів за розрядами Єдиної тарифної сітки на рівні, встановленому нормативними документами Кабінету Міністрів України, замість розміру законодавчо визначеної мінімальної заробітної плати, спричиняє штучне стримування росту заробітної плати працівників, поглиблює розрив у розмірах заробітку працівників бюджетної та виробничої сфер, руйнує диференціацію в оплаті праці професіоналів і робітників.
Запровадження з метою підвищення престижності педагогічної праці 20- відсоткової надбавки лише окремим категоріям педагогічних працівників призвело до порушення принципу соціальної справедливості в освітянській сфері.
Про гостроту зазначених питань та необхідність їх вирішення свідчать відповідні положення Указу Президента України від 30 вересня 2010 року № 926 «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні».
Стабілізація ситуації в середовищі працівників освіти може бути забезпечена за умови:
- визначення конкретних заходів для запровадження поетапного встановлення розмірів оплати праці працівників освіти відповідно до норм статті 57 Закону України «Про освіту»;
- запровадження норм щодо встановлення окладів (ставок заробітної плати) за розрядами Єдиної тарифної сітки, виходячи з розміру законодавчо визначеної мінімальної заробітної плати;
- поширення виплати вищезгаданої надбавки на всі категорії педагогічних працівників.
Віддаючи належне ролі педагогічних працівників для забезпечення поліпшення функціонування та розвитку освіти в державі, сторони домовились про наступне :
Кабінету Міністрів України доручити Голові Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій вжити вичерпних заходів для забезпечення видатків на освіту відповідно до Державного бюджету України з урахуванням контрольних показників, визначених Міністерством фінансів.
Кабінету Міністрів України під час доопрацювання проекту закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» розглянути питання щодо вишукання можливості для врегулювання зазначених вище питань, передбачивши відповідні асигнування для :
- поетапного підвищення розмірів оплати праці педагогічних і науково-педагогічних працівників та приведення цих розмірів у відповідність до вимог статті 57 Закону України «Про освіту»;
- забезпечення диференціації заробітної плати працівників, для яких визначені однакові посадові оклади за рахунок фонду оплати праці;
- поширення виплати 20-відсоткової надбавки, встановленої з метою підвищення престижності педагогічної праці на інших педагогічних працівників.
ЦК Профспілки працівників освіти і науки сприятиме створенню умов для забезпечення стабільної та ефективної роботи установ і закладів освіти, упередженню виникнення колективних трудових спорів, а у разі їх виникнення прагнутиме до їх розв'язання шляхом взаємних консультацій та переговорів.
Профспілкові організації впливатимуть на створення необхідних умов для підвищення професійного рівня працівників освіти, надаватимуть фінансову підтримку найбільш соціально незахищеним працівникам освіти, братимуть активну участь у здійсненні заходів для реформування освіти.

18 августа 2010 г.

ЗАЯВА - ПРОТЕСТ

Федерації профспілок України
проти руйнування Міжнародним валютним фондом
системи соціального захисту в Україні

Члени професійних спілок, профспілкові організації, трудові колективи підприємств з глибоким обуренням сприйняли меморандум Міжнародного валютного фонду з Урядом та Національним банком України і висловлюють категоричний протест проти дій МВФ.
У черговий раз проігноровано вимоги Міжнародної конфедерації профспілок, Федерації профспілок України щодо проведення попереднього діалогу з соціальними партнерами при визначенні умов кредитування, хоча понад півроку тому ФПУ отримала відповідні обіцянки високих представників МВФ.
Народ України знову поставлений перед фактом нічим не виправданого кількаразового підвищення ціни на газ для 12 мільйонів сімей, «заморожування» заробітної плати 4 мільйонам працівників бюджетних установ, обмеження доступу до заслужених пенсій пенсіонерам, підвищення пенсійного віку жінкам, впровадження штрафів за затримку людьми сплати житлово-комунальних послуг.
Скориставшись безпрецедентним спадом, безвихідним станом української економіки, до якого її довела попередня влада, та критичною залежністю від зовнішніх кредитів, МВФ дозволяє собі цинічно втручатися у внутрішню політику суверенної держави.
Міжнародним банкірам виявилося мало обґрунтованих гарантій Уряду щодо повернення отриманого кредиту, стабілізації державного бюджету та фінансової системи країни. Вони прямо диктують обмеження заробітних плат та соціальних виплат, підвищення цін, змушують український народ ще довше працювати, аби заробити злиденну пенсію.
Їм добре відомо, що такі обмеження перекреслюють перспективи соціального розвитку України та її конституційний статус як соціальної держави, знекровлюють трудовий потенціал та підривають економічну конкурентоздатність на світовому ринку. Україну активно підштовхують до консервації тотальної бідності населення і хронічної залежності від кредитів МВФ.
Не варто доводити, що підвищення на 5 років пенсійного віку жінкам залишить без роботи понад 2 мільйони випускників шкіл та молодих спеціалістів, які змушені будуть шукати хоч будь-яку роботу за кордоном. Видно країнам, що верховодять в міжнародних фінансових установах, уже потрібна нова хвиля молодої української міграції для дешевого обслуговування своїх економік.
Нагадуємо, що до розгортання світової економічної кризи 2008-2009 років призвели безмежна жадібність і фальсифікації приватного банківського капіталу та неспроможна політика міжнародних фінансових інституцій. Зараз останні, передусім – МВФ, ціною примусових соціальних обмежень в країнах-позичальниках намагаються продемонструвати нібито позитивні наслідки своєї «допомоги».
Заявляємо, що відповідно до норм Конвенцій Міжнародної організації праці, законів України вирішення питань оплати праці, пенсійного забезпечення, регулювання споживчих цін, інших питань соціальної політики належить до компетенції української влади та її соціальних партнерів і будь-які спроби диктувати їх ззовні розцінюються як протиправне втручання у суверенну політику України та руйнування національного соціального діалогу.
Федерація профспілок України вимагає від Міжнародного валютного фонду терміново провести спільні консультації з керівництвом Уряду України та представниками всеукраїнських профспілок для обговорення умов кредитування України, зняття безпідставних соціальних обмежень.
Звертаємось до Міжнародної організації праці, Міжнародної конфедерації профспілок з проханням надіслати в Україну своїх експертів для оцінки ситуації, що склалася, з метою підтримки позиції професійних спілок та збереження стабільного соціального діалогу в Україні.

Федерація профспілок України

13 серпня 2010 року

Про стан виконання постанови Президії ФПУ від 19.07.2010 № П-42-2г

На виконання постанови Президії ФПУ від 19.07.2010 № П-42-2г «Про дії ФПУ у зв’язку з порушенням законодавства України та норм Генеральної угоди при прийнятті рішення про підвищення цін на газ» Федерацією професійних спілок України було вжито низку оперативних заходів та розгорнуто роботу в режимі двостороннього діалогу з керівництвом Уряду, причетних міністерств і відомств.
Зокрема, 20 липня цього року направлено звернення до Президента України від профспілкової сторони Національної тристоронньої соціально-економічної ради з категоричним протестом у зв’язку з прийняттям постанови НКРЕ від 13.07.2010 № 812 «Про підвищення ціни на газ…».
Позицію і вимоги Федерації профспілок України доведено до Уряду на його засіданні 21 липня постійним представником ФПУ в Уряді Г.В. Осовим.
У порядку правового забезпечення вимог ФПУ 20.07.2010 року надіслано звернення Голови ФПУ до Генерального прокурора України з вимогою в порядку прокурорського нагляду опротестувати вказану постанову НКРЕ. Також подано позов ФПУ в Київський окружний адміністративний суд до НКРЕ, Кабінету Міністрів України, Мінюсту з вимогою скасувати рішення НКРЕ та його державну реєстрацію.
10 серпня суд розглянув позов ФПУ і призначив слухання питання по суті на 16 вересня цього року.
У порядку організаційного забезпечення членськими організаціями ФПУ, зокрема Дніпропетровською, Рівненською, Черкаською, Луганською, Донецькою, Львівською, Запорізькою, Івано-Франківською, Київською та іншими областями проведено засідання колегіальних органів, прийнято і оприлюднено протестні заяви, проведено мітинги та інші публічні заходи. Матеріали регулярно висвітлюються на сайтах ФПУ, членських організацій, у ЗМІ.
Для переговорів сформовано групу представників ФПУ, яка разом з іншими представниками СПО провела 26 і 29 липня зустрічі з профільним віце-прем’єр-міністром України С.Л. Тігіпком, керівниками міністерств і відомств. Мета – розгляд вимог профспілок та посилення соціального захисту сімей.
Під час обговорення профспілкам надано додаткові розрахунки та аналітичні матеріали з питань ціноутворення та оцінки ефективності заходів соціального захисту, запропонованих Урядом. Сьогодні працюють цільові робочі групи за участю представників профспілок і центральних органів виконавчої влади для підготовки відповідних пропозицій.
На 11 серпня призначено консультативну зустріч представників профспілок і Мінпраці для комплексної оцінки ефективності впроваджених та розробки додаткових заходів соціального захисту.

Наразі можна зробити наступні висновки:
– підвищення ціни на газ з 1 серпня 2010 року на 50%, а не у 2,5 рази, як планувалося у серпні-вересні 2009 року, дозволяє компенсувати його негативні наслідки системою уже впроваджених та додаткових заходів соціального захисту;
– зниження порогу обов’язкової оплати житлово-комунальних послуг з 20% до 15% для сімей із працездатними громадянами та з 15% до 10% – для сімей пенсіонерів, інвалідів та дітей дозволяє більш ніж удвічі розширити доступність для споживачів житлових субсидій;
– переведення призначення житлових субсидій із дозвільного у фактично заявний порядок, зменшення кількості підтверджуючих документів позбавляє громадян необхідності відвідувати державні органи, стояти в чергах в очікуванні рішень. Завдання з оформлення документів цілком покладається на відповідні соціальні органи;
– впроваджена система компенсацій ефективно спрацює передусім по відношенню до сімей, які проживають у багатоквартирних будинках і використовують газ лише для приготування їжі (близько 38% всіх споживачів). Водночас додаткового захисту потребують сім’ї, які використовують газ для опалення житла, а тому споживають значно більше газу за підвищеною ціною.
Урядом оголошено, що вперше частина коштів від реалізації газу за новою ціною буде спрямована на інвестування в геологічну розвідку, масштабне будівництво нових газових свердловин, що дозволяє збільшити обсяги видобутку дешевого вітчизняного газу, створити додаткові робочі місця, забезпечити заробітну плату в нафтогазовому комплексі.
За підсумками зустрічей дано низку доручень міністерствам і відомствам, виконання яких знаходиться на контролі ФПУ.

Третя зустріч з представниками Уряду відбудеться 16 серпня, на якій представники профспілок будуть наполягати на вирішенні наступних питань:
– безумовного дотримання в подальшому норм законодавства і Генеральної угоди щодо участі профспілок у вирішенні питань ціноутворення та погодження рішень щодо зміни цін підприємствами-монополістами;
– схвалення урядового плану додаткових заходів соціального захисту, які повною мірою мають компенсувати втрати громадянам від подорожчання газу, зокрема щодо підвищення заробітних плат, пенсій та погашення боргів із виплати зарплати, коригування структури і розміру прожиткового мінімуму, зняття діючого обмеження доступності житлових субсидій для пенсіонерів рівнем доходів у розмірі 50% прожиткового мінімуму, вилучення з сукупного доходу сімї, який береться за основу для обчислення житлових субсидій і соціальних допомог, сум сплачених податків та страхових внесків;
– спрямування частини коштів, отриманих від реалізації вітчизняного газу за новими цінами, на розширення програми соціального захисту;
– збереження діючих норм споживання газу на індивідуальне опалення житла, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 № 619;
– прискорене пільгове забезпечення населення побутовими лічильниками газу, заохочення використання енергозберігаючих технологій споживання газу в побуті;
– забезпечення програми житлових субсидій бюджетними коштами в необхідних обсягах у 2010 і подальших роках.

Днями Міжнародний валютний фонд опублікував Меморандум з Кабінетом Міністрів та умови кредитного співробітництва з Україною. Попередній аналіз документів показав, що МВФ продовжує тиск на владу України і диктує умови внутрішньої соціальної політики, спрямовані на зниження рівня соціальних гарантій. Соціальні умови меморандуму ідентичні тим, що виставлялися в 2009 році попередньому Урядові, зокрема, щодо підвищення цін на газ для населення до рівня цін імпортованого газу, підвищення пенсійного віку для жінок до 60 років. Однією з вимог є також наступне підвищення на 50% ціни на газ для населення навесні 2011 року.
У зв’язку з цим Федерація професійних спілок України вважає за необхідне поновити масову кампанію протестного тиску на МВФ проти його втручання у внутрішню соціальну політику України, що може призвести до істотного зниження рівня життя громадян.
Акції можуть проводитись у формі публічних заяв, пікетувань представництва МВФ у Києві, звернень за підтримкою до Міжнародної конфедерації профспілок, профоб’єднань інших країн, Міжнародної організації праці.

Департамент апарату ФПУ з питань соціального захисту

19 марта 2010 г.

ПОБУДОВА ДЕРЖАВИ З ГІДНИМ РІВНЕМ ЖИТТЯ – ЦЕ СПІЛЬНА МЕТА УРЯДУ І ПРОФСПІЛОК

19 березня, у Будинку спілок Федерації профспілок України в Києві відбулася зустріч Президента України В.Ф.Януковича з всеукраїнськими профспілками і профоб’єднаннями.
На зустрічі обговорювалися актуальні для профспілкового активу, всього українського суспільства питання щодо подолання кризи та відновлення роботи вітчизняних підприємств, забезпечення людей безпечними робочими місцями, гідною оплатою праці, підвищення ефективності соціального захисту працівників.
У своєму виступі перед профспілковим активом Глава держави дав вичерпний аналіз соціально-економічного становища в Україні, визначив пріоритети соціально-економічного розвитку держави. Він загострив увагу присутніх на кризових явищах, які переживає українська економіка, фінансова система держави, зокрема зупинився на таких питаннях як спад виробництва, безробіття, низький рівень оплати праці тощо.
У виступі В. Ф. Янукович висловив своє бачення і розуміння суспільно важливих проблем, які постійно обговорюються в профспілковому середовищі. Йшлося про те, як найкращим чином вдосконалити соціальний діалог, змінити його результативність, довести його якість і глибину до рівня європейського зразка. Він підкреслив, що особливу увагу потрібно приділити колективним договорам, щоб максимально посилити соціальний захист працівників. Глава держави запевнив, що продовжиться практика участі представника профспілок на засіданнях Уряду, центральних органів виконавчої влади, всі проекти рішень Уряду з соціально-економічних питань будуть попередньо надсилатися на розгляд і погодження профспілкам перед їх реєстрацією Міністерством юстиції, а він особисто сприятиме ухваленню парламентом закону про соціальний діалог.
В. Янукович виступаючи перед присутніми порушив також низку інших чутливих питань, зокрема щодо необхідності участі профспілок у формуванні державного і місцевих бюджетів, проведення справедливої реформи оплати праці, яку за його висловом «потрібно піднімати в рази», підвищення частки зарплати у собівартості продукції, виходячи з того, що достойна зарплата – підвищення купівельного попиту, джерело розвитку вітчизняного виробництва. Публічно заявив, що прийнятий закон про соціальні стандарти буде виконано на основі економічного зростання під громадським контролем профспілок
Щодо рейдерських атак на майно ФПУ Президент України запевнив, що дасть необхідні доручення відповідним органам захистити права найбільшої громадської організації країни.
Своїми міркуваннями щодо питань, які найбільше турбують профспілки з присутніми поділиться Голова Спільного представницького органу профспілок, Голова Федерації профспілок, народний депутат України В.Г.Хара.
Главі держави було вручено пропозиції профспілок щодо подальшого розвитку соціально-економічних і трудових відносин, Національну профспілкову доповідь «Праця в Україні: необхідність якісних змін для суспільної ефективності та гідного життя» і Пропозиції щодо модернізації системи соціального діалогу в Україні в розрахунку на те, що вони знайдуть своє відображення у заходах з реалі¬зації державної соціально-економічної політики і сприятимуть справед¬ливому ставленню держави до громадян та розвитку громадянського сус¬пільства в Україні.
Голова ФПУ Василь Хара акцентував на посиленні ролі профспілок у розбудові громадянського суспільства в України, щоб найпильніша увага суспільства приділялася забезпеченню захисту прав громадських організацій, здійсненню ними громадського контролю за діями влади та роботодавців, дотриманню основних стандартів у сфері праці на основі європейських стандартів і відповідно до конвенцій МОП, «заохочення до громадянського і соціального діалогу».
За словами В.Г.Хара, ефективне вирішення цих та інших завдань щодо розвитку економіки і забезпечення прав громадян у соціально-трудовій сфері неможливе без нала¬годження дієвої взаємодії органів влади з підприємцями та профспілками, узгодження інтересів держави, праці й капіталу.
Профспілковий лідер проінформував присутніх про сучасний стан соціального діалогу в Україні як невід’ємної складової розвитку демократичного суспільства. У своєму виступі він зупиниться на тому, що незважаючи на існуючу динаміку розвитку соціального партнерства, робота у напрямі соціального діалогу є недостатньо ефективною і не рідко у відриві від завдань, які повинні вирішуватися по всій вертикалі системи влади. Участь держави у соціальному діалозі має бути більшою. В.Г.Хара вніс низку пропозицій щодо подальшого розвитку соціального діалогу.
В обговоренні виступів взяли участь представники всеукраїнських профспілок і профоб’єднань, які входять до Спільного представницького органу профспілок.
Внесені під час обговорення зауваження та пропозиції учасників будуть реалізовані в комплексних цільових програмах ФПУ.